Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Debut Finů WHEEL mi svého času unikl. Ale při pohledu zpět je jasné, že „Moving Backwards“ bylo album dávající najevo slušný potenciál. Silné odkazy na TOOL sice ještě braly část zajímavosti, ale šikovné provedení a citlivě vedené postupy ukazovaly na talent jak v instrumentaci, tak skladatelské práci. Inspirace TOOL zůstávají zřetelné i na „Resident Human“, jak v hudebních postupech, tak ve vokálu Jamese Lascellese, který se barvou hlasu i stylizací občas dostává hodně blízko k projevu Maynarda Keenana. Co je ale hlavní, jeho projev je zvládnutý s jistotou a nedá se hovořit o napodobování. V úvodní „Dissipating“ i na jiných místech se dokonce dostává do mnohem odlehčenější až vzdušné polohy spíše typické pro mnohé kapely z britské neo-progrockové scény, jako jsou AMPLIFIER nebo PINEAPPLE THIEF.
Zde je cítit výrazný posun oproti debutu, hned v úvodní skladbě jako by se Finové pokoušeli probudit uvadající britskou neo-progscénu a vnést do příliš poklidného ranku trochu vzruchu. Kombinující psychedelickou ležérnost starých PORCUPINE TREE (třeba hned úvodní část „Dissipating“) s tepající epičností TOOL (typické pro „Hyperion“ a „Resident Human“), hravostí post rocku (velká část „Fugue“ a outro „Old Earth“) i ostrostí djentu (výrazné pasáže v „Movement“ i „Ascend“). Skladby jsou jako pestré skládanky, které ale nepostrádají logiku, příjemnou citlivost i nějaký ten ostřejší zvrat. Stejně jako je to i v životě každého z nás.
Příběhy, rozvláčné a postupně se vyvíjející osudy, tak nějak se dá charakterizovat část alba. Proudící postupy, někdy v poklidu postupující, přesto plné vzruchu a náznaků melodií schovaných za riffováním, to je jedna z tváří alba „Resident Human“. Ale ne jediná. Skupina totiž vystavěla dramaturgii alba na dvou modelech skladeb. Jedněmi jsou dlouhé kompozice, založené na fúzi rozvláčných progrockových metod s údernou, ale též až zdlouhavě se rozvíjející epičností. Zde se nabízejí paralely jak ke zmíněným TOOL, tak hlavně k jemnější formě až psychedelických progrockových variací. Druhými jsou kratší svižné písničkovější formy, kombinující divočejší progmetal s djentovými ataky.
To, co skupina dokázala posunout oproti debutu dál, je výraznější a zajímavější práce s melodikou a zajímavostí instrumentálních postupů. Do skladeb se dostala určitá vzdušná melancholie i úderná přímost, rozšířené spektrum výrazových prostředků dodalo albu pestrost a různorodost. Odboural se tak prvek občasné monotónnosti, kterým trpělo první album. Podíl na tom má zřetelně i pokrok v instrumentálních kreacích, které skupina nově nabízí. Výrazná a často neotřelá rytmika, ze které vystupuje parádní, občasně až jazzující basa, na kytarovém riffu stavěné tělo skladeb, které se ale dokáže překlopit i do jemnější akustiky, sólových vyhrávek nebo ostré djentové řežby, sebejistý vokál, to vše dělá z „Resident Human“ desku, jejíž padesát minut mi prchne v příjemném uvolnění i zbystřeném soustředění. Nabízí obě tyto emoce a i tím si WHEEL získali moje uznání. Jejich hudba umí být laskavá i fackující, dostatečně agresivní i uvolněná, chybí snad jen posun dále od vzorů a více osobitosti, ale s tím si Finové, doufejme, poradí na příštím albu.
Příjemná stylová kombinace s jistotou vedená od jemné progrockové klasiky, přes riffový koncept až k djentové divokosti. Chybí jen trochu více osobitosti.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.
Low-key scandi thriller o druhém největším vyšetřování v dějinách Švédska má pár dramaturgických botiček, ale svým důrazem na skvělé postavy a trpělivě budovanou atmosféru odhodlaného zoufalství dokáže ve finále trefit na solar. Silná a poctivá minisérie!
Krásno vyšlo včera, na výročie obety Jana Palacha. Ak chcete mať zimomriavky z počúvania slovenského metalu, čo najskôr si dajte tento prvý veľký domáci album tohto roka.
Nelze jimi pohrdat, musíte je milovat! Bezejmenná novinka nepřekvapí ve smyslu žánrových změn, ale přijde mi rafinovanější a propracovanější než kdy předtím. Rozhodně však ne na úkor intenzity a nekompromisního přístupu. Tady vše při starém a dobrém!
Už pár dnů mě trápí teploty, tak se nořím do hojivého babylonského bláta těchto Belgičanů. Ve své drone doomové přísnosti je to krásný, bezmála hřejivý delirický zážitek, který jedním dechem proklíná i povznáší, elegantně tančí i trpí v křečích.